رمان ایرانی

سینا دادخواه اولین رمانش یوسف آباد خیابانِ سی‌وسوم را در نیمه دوم دهه هشتاد منتشر کرد، رمانی که با بازتاب‌های فراوانی روبه‏رو شد. رمانِ دومش زیباتر ادامه روند کار اول بود، و سومین رمانش شاهراه دغدغه‌های او را در سطح و ساختاری متفاوت‌تر به نمایش گذاشته است. شاهراه روایت پسر بودن است در تهرانِ سال‌های اخیر. در بابِ پرسه زدن در شهر و درکِ رازها و خاطراتِ گذشته‏ای نه چندان دور. رمان درباره پسری است جوان که مدام گذشته خود را به یاد می‌آورد. گذشته‌ای که بخشی از آن با پدری خاص گره خورده و البته مکان‏هایی که او آن‌ها را دوست داشته است. دادخواه در روایتی بی‌وقفه، پیش‏رونده و مملو از تکه‌های ریز و درشتِ داستانی، پازلی با قطعاتِ فراوان ساخته که باید تکمیل شود. خواننده شاهراه با رمانی قصه‌گو و شهری روبه‏روست که تلاش می‌کند از دلِ مکان‌ها حافظه یک دورانِ مملو از تغییر را بازیابی کند؛ حافظه دو دهه گذشته شاید. و این میان پسر گره می‌خورد در برخوردهایش با شهر، آزادی‌ای که در پرسه‌زنی‌های جسمی و ذهنی‌اش می‌سازد تا به رهایی برسد. و سؤال این‏جاست که آیا رستگار خواهد شد؟ تازه‌ترین رمانِ دادخواه راوی جست‏وجو زمانی است «گم‌شده». دعوت به تماشای رنگ‌هایی که مدام در فضا دورتر می‌شوند. عیشِ زیستن و خون داشتن...

چشمه
9786002298270
۱۳۹۶
۳۲۴ صفحه
۱۵۹ مشاهده
۰ نقل قول
سینا دادخواه
صفحه نویسنده سینا دادخواه
۳ رمان (Sina Dadkhah)
دیگر رمان‌های سینا دادخواه
یوسف‌آباد خیابان سی و سوم
یوسف‌آباد خیابان سی و سوم سامان برای آخرین بار از خودت بپرس این جا توی پاساژ گلستان چه می‌کنی. هر پاساژ اقیانوسی است و خیابان‌های شهر رودخانه‌هایی بزرگ‌اند که آخرش به پاساژ‌ها می‌رسند. همه‌ی رودها به اقیانوس می‌رسند. من با قایقی سوراخ وسط اقیانوس چه می‌کنم؟
زیباتر
زیباتر برگ درخت‌ها توی باد صدای امواج دریا می‌دادند. انگار دریا چهار قدم آن‌طرف‌تر بود. واقعیت آن‌قدر نزدیک بود که آدم فکر می‌کرد اختلال ذهنی است. درهوای دم‌کرده تابستان برگ درخت‌ها نبودند که صدای آب می‌دادند رودخانه واقعی درکه بود.
مشاهده تمام رمان های سینا دادخواه
مجموعه‌ها